Історія

Школо! У серце кожного ввійшла ти з Букварем, з першим променем знань. Ти навчила грамоті, відкрила неозорі далі для людського розуму, розбудила інтереси і думку  школяра. Назавжди в пам`яті учнів залишиться рідна школа - світлий будинок юності, що дав путівку в життя.

До революції в селі Великий Янісоль була одна початкова школа. В 1896 році в центрі села на засоби земства була побудована грецька школа. Ця будівля збереглася дотепер, в ній розміщалася вечірня школа робочої молоді. Відразу після жовтневої революції в 1917 році в селі було відкрито вище початкове училище. В це училище можна було поступити тільки витримавши іспит. Незабаром воно було перейменоване в семирічку.

В 1929 році відкрилася школа робочої молоді,  а в 1932 році була перетворена в десятирічку. Ця школа розташовувалася на "9 кварталі". Через деякий час була побудована нова десятирічка, де викладання велося українською мовою (нині гімназія). Директором цієї школи був Руденко Р.В., а завучем - Вевер Е.А. Учительський колектив дореволюційної школи очолював Новицький Михайло  Сергійович (математик). В школі працювали вчителі Джеріх Р.Л., Костюченко Л.Ф., Михальович І.Р., Захарова З.Ф., Гоголь З.П., Булатова Е.В.

В 1936 році був закладений фундамент нової двоповерхової школи. В 1938-39 навчальному році школа була здана в експлуатацію.  Директором нової школи був призначений Руденко Григорій Васильович (історик). У цей час в школі працювали кращі вчителі району:  Підопригора  М.Р. (математик), Гемза Л.І. (філолог), він же завуч, Мазченко М.К. (філолог), Скакун І.Р. (біолог), Середа О.В. (хімік), Афендіков Ю.І. (фізик), Совік В.І. (географ), Червоненко Я.І., Мазченко Л.Т., Акритов І.Р., Костюченко Л.Ф.

Почалася  Друга світова війна. Усі  вчителі-чоловіки захищали Батьківщину. Загинули директор школи Руденко Р.В., Підопригора М.Р., звірячо були замучені Червоненко Я.І. і Акритов І.Г. При відступі було спалено обидві школи.  Довелося займатися в старій будівлі, яка уціліла. В 1951 році ОШ №1  було відновлено, а в  1964 році розширено. В жовтні  1951 року був здійснений перехід зі старої будівлі школи в нову, відновлену.  В 1952-53 навчальному році в школі було 20 класів, в яких працювало 35 вчителів: Дервіш О.М.,  Бебей Г.К.,  Лихолетова  Л.Ю., Балжі  Г.Л., Чейлях А.Н., Біла А.А., Чердаклі Р.Т., Грідасова Н.П., Харахаш Г.І.,  Сулима Л.В., Катело О.А., Левентов  А.М.,  Халабузар С.Г., Халабузар  І.А., Хараман Л.З., Христокіна Ф.І., Мамука Є.А. З 1946 по 1966 рр. отримали вищу середню освіту 635 учнів. З них із золотою медаллю школу  закінчили 9 учнів, із срібною - 29.

Майже 50 років віддала справі виховання підростаючого покоління прекрасної душі людина, педагог  Костюченко Любов Федосіївна. В 1907 році вона відмінно закінчила Маріупольську гімназію, потім працювала викладачем у Великоновосілківській ЗОШ №1. В 1950 році вона була удостоєна  найвищої урядової нагороди - ордена. Учителів Ханахбєєв Євгеній Петрович, Чердаклі Раїса Терентіївна, Кателло Олена Андріївна нагороджено значком "Відмінник народної освіти". Орденом "Знак пошани" нагороджені Дервіш Олександра Михайлівна та Мултих Поліна Іллівна.  Бебей Галина Констянтинівна  нагороджена значком "Відмінник освіти". З серпня 1954 по серпень 1973 року директором школи працював Ріпка Г.Я., заслужений учитель України, завучами - Павленко Д.Г., Ханахбєєв Є.П., Шліффер Д.Й., Хараман Л.С. А з 1974 року школу очолювали  Лісовський В.Ф., Семенов М.О., Момот В.ВІ., Юрьєва Л.Г., Колісник Т.О., Ріпка Г.Я., Висоцька Г.І.

У цей період творчо працювали вчителі, відзначені висолкими  урядовими нагородами: Мурзенко О.А. нагороджений медаллю "За доблесну працю", Дігтяренко З.П. - медаллю "За тудову доблесть", Мамука Е.А. - медаллю "За доблесну працю", Чердаклі В.Т. - медаллю "За доблесну працю", Халаміренко  Л.І. - медаллю "За доблесну працю", значком "Відмінник  народної освіти", Лісовський  В.Ф. - значком "За трудову відмінність",  Лісовська Н.М. - значком "Відмінник народної освіти", Дервіш Е.П.  - значком "Відмінник народної освіти", Малтабар Р.Ф., Висоцька Г.І. - значком "Відмінник народної освіти", "Відмінник освіти СРСР".

Будівництво нової будівлі школи почалося в 1989 році під керівництвом директора школи Висоцької Г.І. і здано в експлуатацію в 1991 році. З 1982 року завучем школи працює Осіпцов Л.В. З  1998 року школою керує відмінник освіти Дігтяренко Л.І. В 2003 році Великоновосілківська загальноосвітня школа №1 була реорганізована у Великоновосілківську гімназію з загальноосвітньою школою І ступеня. За цей час навчальний заклад став пілотним у вивченні новогрецької мови, історії греків Приазов`я. Створена музейна кімната з етнографії греків. Здобувачі освіти  - переможці і призери Всеукраїнський олімпіад з грецької народної творчості в номінації "Танці", "Художники", "Читці", "Театр", "Вокал", "Історія". Учитель початкових класів Теленчі І.П. - призер Всеукраїнського вокального конкурсу імені Т.Каци. На базі гімназії працює викладач з Греції. Щорічно в період літніх канікул кращі учні відпочивають в Греції. Великих висот на районному, обласному, всеукраїнському та міжнародному рівнях колектив здобуває завдяки  згуртованості, творчості, пошуку нового. Директор Дігтяренко Любов Іванівна зуміла створити такі умови, де кожен педагог працює інноваційно: Антонова Т.В., Самодай Н.І., Афєндікова М.В., Осіпцова К.Ф., Сова І.М., Хорош О.В., Савченко І.М.,  Балжі О.І., Левтерова М.Д., Самойлова Т.М., Узбек М.І., Пантюхіна Т.М., Бастєєва М.І., Зрожевська О.М., Лєвтєрова Л.М.